Od najdawniejszych czasów to właśnie od rzemiosła zaczynało się gospodarowanie wszędzie tam, gdzie powstawały, bądź odradzały się skupiska ludności.
Dnia 6 czerwca 1946 r. zebrało się sześciu rzeźników, którzy chcąc rozszerzyć zwyczaje i organizację polską na Ziemiach Odzyskanych, śladami polskiej tradycji, zorganizowali Cech Rzeźników i Wędliniarzy w Wałczu.
Zarząd Cechu rozpoczął swą działalność, opierając się na przesłankach dawnej tradycji. Z dnia na dzień członków stale przybywało, w styczniu 1947r. Cech liczył już 18 członków.
Członkowie zdali egzamin organizacyjny jako jednostka zgrana, dążąca usilnie do wyznaczonego celu, który został osiągnięty. W dniu 15.09.1946 r. w obecności najwybitniejszych członków społeczeństwa wałeckiego oraz delegatów trzech izb rzemieślniczych: Szczecińskiej, Bydgoskiej i Poznańskiej odbyło się poświęcenie pierwszego po wojnie sztandaru rzemieślniczego oraz wręczenie go na wiecznej rzeczy pamiątkę, aby przy nim na tych ziemiach wiecznie skupiali się rzemieślnicy i godnie go nosili, nie tylko na drzewcu, ale i w sercach, jako dokument polskości.
W ślad za rzeźnikami poszli również szewcy i cholewkarze. Cech Szewców
i Cholewkarzy w Wałczu powstał w 1947 r. Kolejnymi cechami branżowymi były: Cech Krawców – 1947r. i Cech Fryzjerów – 1947 r. Cechy branżowe istniały do 1956 r.
Wszyscy rzemieślnicy zrzeszeni w cechach branżowych doszli do porozumienia i w 1956 roku zorganizowali się w Cech Rzemiosł Różnych w Wałczu, który skupił w swoich szeregach ludność prowadzącą działalność w zakresie rzemiosł różnych.
Pierwszym Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Wałczu został Pan Władysław Staniszewski. Pierwsza siedziba tegoż Cechu znajdowała się na ulicy Sądowej, aż do czasu, gdy rzemiosło wałeckie podjęło zobowiązanie o wybudowaniu w czynie społecznym, dla uczczenia Tysiąclecia Państwa Polskiego, Domu Rzemiosła. Od dnia 30 sierpnia 1973 r. obiekt ten, jako centrum rzemiosła, służyć będzie społeczeństwu Ziemi Wałeckiej. Do dnia dzisiejszego obiekt ten jest siedzibą Cechu Rzemiosł Różnych w Wałczu.
Do roku 1989 liczba członków Cechu powiększała się przekraczając 700 osób. Do tego czasu zrzeszanie się w Cechach było obowiązkowe. 22 marca 1989 r. Sejm uchwala nową ustawę o rzemiośle, która znosi, w ślad za obowiązującą od początku tegoż roku ustawą o działalności gospodarczej – obowiązek zrzeszania się rzemieślników w cechach. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga jedynie formalnej zgody organów administracji terenowej lub sądowniczej, od tego czasu rozpoczyna się gwałtowny regres w rzemiośle. Spada ilość członków cechów i zatrudnienie w rzemiośle.
Od 1989 roku funkcję Starszego Cechu pełni Pan Stefan Nurek do dnia dzisiejszego z roczną przerwą na przełomie 2005 i 2006 roku. Pan Nurek został wielokrotnie odznaczany przez władze samorządowe oraz rzemieślnicze. Został kilkukrotnie wyróżniony za zasługi dla Miasta Wałcza po raz ostatni w 2018 roku. Również w 2018 roku Starszy Cechu Pan Nurek został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem honorowym w rzemiośle tj. Odznaką honorową „Szablą im. Jana Kilińskiego”.
W roku 2015 Cech został odznaczony Honorową Odznaką Rzemiosła.
Cech jako dobrowolny związek pracodawców jest samorządną, społeczno- zawodową i gospodarczą organizacją samorządu rzemiosła, działającą na podstawie ustawy o rzemiośle oraz statutu. Zrzesza, na zasadzie dobrowolności, zakłady rzemieślnicze różnych branż działających na terenie powiatu wałeckiego.
Obecnie Cech zrzesza 79 osób prowadzących działalność w następujących branżach: budownictwo, mechanika pojazdowa, fryzjerstwo, gastronomia, piekarnictwo, cukiernictwo, krawiectwo, stolarstwo, usługi hydrauliczne i sanitarne, usługi elektryczne oraz handel.
W zakładach rzemieślniczych w trzyletnim cyklu kształcenia szkoli się obecnie w 161 uczniów.
Cech sprawuje nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego pracowników młodocianych, współpracuje ze szkołami zawodowymi, począwszy od naboru uczniów, do zakończenia nauki zawodu i zdania egzaminu czeladniczego.
Przystosowując metody działania do zmieniających się realiów gospodarczych Cech nie zapomina o kultywowaniu tradycji i wartości, zwłaszcza etycznych, które zawsze były siłą rzemiosła i które mają rangę w każdej rzeczywistości. Członkowie Cechu aktywnie włączają się w szereg akcji społecznych i kulturalnych. Biorą udział w pracach Komisji Egzaminacyjnej Izby Rzemieślniczej. Cech działa aktywnie na rzecz swoich członków nie tylko w sferze spraw związanych z prowadzeniem działalności rzemieślniczej, również organizując wiele imprez okolicznościowych.